RTPR asistă AROBS la achiziția Future WorkForce

RTPR a asistat AROBS Transilvania Software, o importantă companie românească specializată în furnizarea de servicii software și soluții pentru industrii diverse și cea mai mare companie de tehnologie listată la Bursa de Valori București, cu privire la achiziția grupului Future WorkForce Global, din Cluj-Napoca, specializat în soluții de automatizare a proceselor de business.

RTPR a implicat în această tranzacție o echipă formată din Alina Stăvaru (Partner) și Andrei Toșa (Managing Associate), pentru documentele tranzacției, și le-a mai inclus pe Ana Maria Barbu (Senior Associate) și Cezara Urzică (Managing Associate) pentru procesul de due diligence.

„Le mulțumim lui Voicu Oprean și echipei AROBS pentru colaborarea excelentă și pentru încrederea arătată echipei noastre în repetate rânduri. A fost o tranzacție frumoasă, între doi jucători importanți din sectorul IT, unde antreprenorii români continuă să dezvolte soluții inovatoare și business-uri profitabile. Ne bucurăm că am contribuit cu experiența noastră la o nouă tranzacție prin care AROBS își consolidează poziția și portofoliul de servicii”, a declarat Alina Stăvaru, Partener RTPR.

A fost o tranzacție complexă pentru a cărei realizare părțile și consultanții au depus un efort susținut. Ne bucurăm că eforturile echipei noastre au avut rezultatele dorite și au condus la finalizarea reușită a acestei tranzacții. Mult succes în continuare!”, a declarat Andrei Toșa, Managing Associate la RTPR.

RTPR a asistat AROBS Transilvania Software în mai multe mandate de achiziții, precum Enea Services Romania SRL (2022), UCMS Romania (2019), SAS Group (2018).

Echipa de Corporate/M&A a RTPR este bine-cunoscută pentru bogata sa experiență tranzacțională. Cele mai prestigioase ghiduri juridice internaționale, Legal 500, Chambers & Partners și IFLR1000, clasează firma în prima bandă a clasamentelor, iar mai mulți dintre avocații RTPR sunt recunoscuți ca Leading Lawyers pentru acest domeniu în topurile individuale.

O selecție a tranzacțiilor în care RTPR a acordat recent consultanță antreprenorilor cuprinde:

  • Jean Valvis în legătură cu parteneriatul strategic dintre AQUA Carpatica, brandul românesc premium de apă minerală naturală îmbuteliată deținut de compania Carpathian Springs SA, și corporația americană PepsiCo pentru un procent de 20% din acțiunile AQUA Carpatica
  • Fondatorii Qualitance, Radu Constantinescu și Ioan Iacob, cu privire la vânzarea companiei către Alten, un grup francez de consultanță și servicii de tehnologie și inovație, cu prezență internațională în 30 de țări
  • Autonom Services, cel mai important jucător independent de pe piețele de leasing operațional și rent-a-car din România, în legătură cu achiziția Premium Leasing, compania de leasing operațional a grupului Țiriac
  • Acționarii grupului Cronos Med, lider în medicină estetică în România, în legătură cu investiția fondului de private equity Morphosis Capital
  • Acționarii Berg Software, o companie locală de dezvoltare software personalizat și outsourcing, legat de vânzarea a 100% din societate către AROBS Transilvania Software, un furnizor de servicii software și soluții pentru industrii diverse
  • Adrian Ionescu, fondatorul Adidana, unul dintre cei mai importanți distribuitori de îngrășăminte chimice din țară, în procesul de vânzare a 100% din societate către RDF, un important furnizor de produse agricole, distribuție de input-uri și trading cu cereale, companie aflată în portofoliul Roca Investments
  • Fondatorii companiei Keez în vânzarea pachetului majoritar către grupul Visma, una dintre cele mai mari companii dezvoltatoare de produse software din România, originară din Norvegia
  • 123FormBuilder și asociații societății, Catalyst Romania, Florin Cornianu și Adrian Gheară, cu privire la investiția în companie de către 212, un fond de investiții de tip venture capital specializat în companii din tehnologie.
  • Acționarii Te-Rox Prod, companie românească și unul dintre cei mai mari producători europeni de huse și sisteme de siguranță pentru scaunele auto pentru copii, în vânzarea operațiunilor către grupul suedez Holmbergs
  • Acționarii SanoVita, unul dintre cele mai renumite și de încredere branduri din industria alimentară din România, în legătură cu vânzarea afacerii către fondul de investiții american Highlander Partners