RTPR alături de Meridiam la achiziția unui pachet de acțiuni în Netcity

RTPR a acordat consultanță juridică Meridiam SAS în tranzacția prin care a intrat în acționariatul Netcity Telecom, compania care operează infrastructura subterană de telecomunicații din București. Meridiam este un investitor global și administrator de active cu sediul la Paris specializat în dezvoltarea, finanțarea și gestionarea proiectelor de infrastructură publică pe termen lung. Meridiam gestionează active de peste 18 miliarde USD și a fost implicată în peste 100 de proiecte în întreaga lume.

Echipa RTPR care a asistat Meridiam în acest proiect a fost formată din Mihai Ristici (Partner), Roxana Ionescu (Counsel), Bogdan Cordoș (Senior Associate), Codrina Simionescu, Cezara Urzică, Șerban Hălmăgean, Petru Ursache și Petruș Partene (Associates). Din echipă au mai făcut parte Raluca Năstase (Partner) pe aspecte de dreptul construcțiilor, precum și Victor Pădurari (Partner) și Cosmin Tilea (Counsel) pe aspecte de drept bancar.

Suntem onorați că am asistat Meridiam în acest prim proiect în România și le mulțumim pentru încrederea acordată echipei noastre. Ne bucurăm că am încheiat anul 2021 cu un nou mandat finalizat cu succes, un an cu multe realizări pentru echipa noastră și tranzacții interesante. Ne mândrim cu o echipă de M&A deosebit de experimentată care în mod constant este implicată în cele mai sofisticate tranzacții de pe piață; anul acesta am semnat 20 de mandate de M&A, un număr impresionant pentru piața din România”, a declarat Mihai Ristici, Partener RTPR.

Doresc să felicit echipa Meridiam pentru finalizarea acestei achiziții și să le urez mult succes în realizarea planurilor de dezvoltare. A fost o tranzacție deosebit de interesantă și complexă, suntem în egală măsură bucuroși și recunoscători că am fost parte din acest proiect și am sprijinit excepționala echipă Meridiam în toate etapele tranzacției”, a declarat Roxana Ionescu, Counsel RTPR.

Echipa de Corporate/M&A a RTPR se bucură de recunoaștere la nivel local și internațional pentru tranzacțiile de anvergură în care a acordat consultanță în ultimii ani. Practica este clasată pe primul loc în cele trei directoare internaționale etalon pentru activitatea avocaților din lumea întreagă, Legal 500, Chambers și IFLR1000, iar avocații echipei sunt recomandați ca Leading Lawyers în clasamentele individuale.

O selecție a tranzacțiilor de M&A în care RTPR a oferit recent consultanță include:

 • Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) în legătură cu achiziția activelor grupului CEZ din România, cea mai mare tranzacție din România din ultimii 12 ani
 • Berg Software, o companie locală de dezvoltare software personalizat și outsourcing, cu privire la vânzarea a 100% din societate către AROBS Transilvania Software, un furnizor de servicii software și soluții pentru industrii diverse
 • dublu rol cu privire la investiția fondului de private equity Morphosis Capital în grupul Cronos Med, este lider în medicină estetică în România
 • Sarmis Capital cu privire la achiziția unui pachet majoritar în Corporate Office Solutions (COS), liderul serviciilor integrate de fit-out pentru spații de birouri din România
 • Morphosis Capital și un consorțiu de investitori din Belgia în legătură cu achiziția unui pachet majoritar de acțiuni în EMI Equipement Maintenance Industrie, lider de piață în domeniul sistemelor industriale de acces
 • Oresa legat de achiziția parcului logistic și industrial Solo Iași de la Grupul Tester aflat în proprietatea omului de afaceri Bogdan Pițigoi
 • Innova Capital în legătură cu achiziția PayPoint Services SRL și Payzone SA de la grupul PayPoint
 • Grupul OLX pentru achiziția Kiwi Finance, cel mai mare broker de credite din România, de la Oresa Ventures
 • Fondatorii companiei Keez în vânzarea pachetului majoritar către grupul Visma, una dintre cele mai mari companii dezvoltatoare de produse software din România, originară din Norvegia
 • B+N Referencia Zrt., cel mai mare furnizor de Facility Management de pe piața maghiară, în legătură cu achiziția principalelor filiale ale grupului ISS, lider mondial în outsourcing, din Republica Cehă, Slovacia, România și Ungaria
 • Acționarii Te-Rox Prod, companie românească și unul dintre cei mai mari producători europeni de huse și sisteme de siguranță pentru scaunele auto pentru copii, în vânzarea operațiunilor către grupul suedez Holmbergs