RTPR alături de Intesa Sanpaolo Bank la achiziția First Bank

RTPR a asistat cea mai mare bancă din Italia, Intesa Sanpaolo Bank cu privire la semnarea acordului privind achiziția First Bank de la fondul de investiții american J.C. Flowers. First Bank furnizează o gamă diversificată de produse și servicii financiare către clienții de retail, IMM-uri și companii mari. Tranzacția va fi finalizată după obținerea aprobării din partea autorităților de reglementare.

Echipa de avocați a fost coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner) și Alina Stăvaru (Partner) și i-a mai inclus pe Roxana Ionescu (Partner), Ianita Țui, Cristina Enaga, Alexandru Stănoiu (Counsels), Diana Dimitriu, Ana Popa (Senior Associates), Andrei Toșa (Managing Associate), Șerban Hălmăgean, Șerban Nițulescu (Associates), Mihai Mutulescu, Miruna Tocileanu și Irina Marinescu (Junior Associates).

Suntem recunoscători echipei Intesa pentru încrederea acordată echipei noastre și îi felicităm pentru acest mandat. Ne bucurăm că echipa noastră a fost implicată într-o nouă tranzacție majoră pentru piața de fuziuni și achiziții din România – semnarea a două tranzacții de referință într-un weekend confirmă locul RTPR în elita M&A din România”, a declarat Costin Tărăcilă, Managing Partner RTPR.

A fost un proiect intens care ne-a solicitat capacitățile profesionale la maxim și ne-a ținut cu motoarele turate pe parcursul mai multor luni. Succesul acestei tranzacții reconfirmă capacitatea echipei noastre de a oferi expertiză de top în cele mai sofisticate tranzacții. Mulțumesc întregii echipe de proiect pentru implicare și îi felicit pentru această nouă tranzacție de răsunet”, a declarat Alina Stăvaru, Partner RTPR.

RTPR are o experiență greu de egalat în tranzacții de corporate/M&A, fiind una dintre cele mai active firme de avocatură din România cu mandate complexe în care asistă atât vânzătorii, cât și cumpărătorii. Echipa RTPR se bucură de recunoaștere internațională fiind recomandată în primele locuri de către cele trei directoare internaționale de renume, Legal 500, Chambers & Partners și IFLR1000. De asemenea, mai mulți dintre avocații echipei sunt recomandați ca Leading Lawyers sau Rising Stars în clasamentele individuale realizate de aceleași publicații.

O selecție a tranzacțiilor de corporate/M&A în care RTPR a acordat recent consultanță cuprinde:

 • MidEuropa Partners cu privire la vânzarea Profi cu o valoare de 1,3 miliarde euro, oferind totodată suport Profi în cea mai mare tranzacție în sectorul de retail încheiată vreodată în România
 • Orange Money România, parte din grupul Orange, cu privire la transferul businessului său de retail către Alpha Bank România
 • Romcim, o companie aparținând Grupului CRH, în legătură cu achiziția Bauelemente Reinvest S.R.L. și filiala sa deținută integral, Bauelemente S.R.L., liderul pieței producătorilor de prefabricate din beton armat și precomprimat din România
 • AS Piletilevi Group cu privire la achiziția unui pachet majoritar în Departamentul Logistic Event S.R.L., deținătorul website-ului bilete.ro
 • Sarmis Capital cu privire la achiziția unui pachet majoritar de acțiuni în BMF Grup, cea mai importantă companie pe piața din România de servicii integrate de facility management pentru toate tipurile de clădiri
 • Regina Maria cu privire la preluarea pachetului majoritar din Clinicile Dentare Dr. Leahu, liderul pieței de stomatologie
 • Innova Capital cu privire la achiziția unui pachet majoritar în Grupul NETOPIA, unul dintre cei mai cunoscuți procesatori de plăți electronice din România
 • GreenGroup, companie din portofoliul Abris Capital Partners, cu privire la achiziția UAB Zalvaris, cea mai mare companie de gestionare a deșeurilor industriale din Lituania, precum și pentru achiziția UAB Ecso, o companie de reciclare a polietilenei de joasă densitate (LDPE) din Lituania
 • Enterprise Investors cu privire la vânzarea Noriel, cel mai mare retailer de jocuri și jucării din România, către Sunman Group
 • Jean Valvis în legătură cu parteneriatul strategic dintre AQUA Carpatica, brandul românesc premium de apă minerală naturală îmbuteliată deținut de compania Carpathian Springs SA, și corporația americană PepsiCo pentru un procent de 20% din acțiunile AQUA Carpatica
 • Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) în legătură cu achiziția activelor grupului CEZ din România