Dublu rol pentru RTPR într-o nouă tranzacție de private equity

RTPR a acordat consultanță juridică cu privire la investiția fondului de private equity Morphosis Capital în grupul Cronos Med. Grupul Cronos Med, fondat de Dr. Constantin Stan, este lider în medicină estetică în România și operează trei clinici și un spital în București și Bacău, prin care oferă servicii de chirurgie estetică, plastică și reconstructivă și tratamente estetice minim invazive.

În acest mandat avocații RTPR au avut un dublu rol, acționând atât de partea grupului Cronos Med, cât și a Morphosis Capital, prin două echipe complet diferite. Mandatul a presupus asistență cu privire la toate etapele tranzacției, de la structurare, due diligence, redactarea și negocierea documentelor tranzacției pentru ambele părți, și până la autorizarea la Consiliul Concurenței și formalitățile legate de încheierea tranzacției.

Echipa care a asistat Cronos Med fost formată din Alina Stăvaru (Partner), Andrei Toșa (Associate) și Miruna Tocileanu (Junior Associate), cu sprijin din partea lui Valentin Berea (Partner) și a lui Vicu Buzac (Senior Associate) cu privire la aspectele de proprietate intelectuală.

Le mulțumesc Alinei Stăvaru și echipei RTPR pentru dedicare și profesionalism. Mi-au fost alături în toate etapele importante ale tranzacției, un proces complex și de durată, încheiat cu succes. Am găsit în Alina nu doar un avocat cu experiență, ci un coechipier de încredere, un partener care mi-a oferit atât confortul necesar, cât și soluțiile juridice pentru a lua cele mai potrivite decizii.”, a declarat Dr. Constantin Stan.

Investitorii au fost asistați de o echipă coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner), Roxana Ionescu (Counsel), care s-a ocupat și de aspectele de concurență ale tranzacției, și Cezara Urzică (Associate). Din echipă au făcut parte Codrina Simionescu, Petru Ursache și Petruș Partene (Associates).

O experiență excelentă în colaborarea cu echipa RTPR, care a navigat cu profesionalism și integritate desăvârșită într-o configurație sensibilă, în calitate de consultanți juridici pentru ambele părți folosind așa-numitul Chinese wall. Un rezultat pozitiv pentru toată lumea și un parteneriat care va duce cu siguranță către succes!”, a declarat Andrei Gemeneanu, Managing Partner Morphosis Capital.

Este o premieră pentru echipa noastră să fim implicați de ambele părți într-o tranzacție de M&A. Această practică, ce este cunoscută sub numele de Chinese wall (zid chinezesc), presupune ca un consultant să lucreze cu echipe distincte de avocați pentru clienți diferiți aflați în poziții opuse în cadrul aceleiași tranzacții. Astfel se creează un cadru potrivit pentru evitarea unui posibil conflict de interese între părți. Succesul acestei tranzacții dovedește încă o dată că experiența noastră în mandate de M&A, ne plasează într-o poziție privilegiată și iată că am reușit să îmbinăm într-un mod fericit amândouă rolurile. Felicitări ambelor echipe!”, a declarat Costin Tărăcilă, Managing Partner RTPR.

Doresc să le mulțumesc clienților noștri, Dr. Constantin Stan și Morphosis Capital pentru încrederea acordată echipei noastre. Le dorim mult succes în planurile comune de dezvoltare. Suntem întotdeauna bucuroși când business-urile românești cu potențial de creștere își găsesc parteneri în rândul fondurilor de investiții și reușim să ne folosim expertiza pentru a obține cei mai favorabili termeni într-o tranzacție.”, a declarat Alina Stăvaru, Partener RTPR.

Experiența vastă a echipei RTPR de Corporate/M&A în tranzacții de private equity și portofoliul de clienți din acest sector recomandă firma ca primă alegere pentru fondurile de investiții pentru tranzacțiile din România. Legal 500, Chambers & Partners și IFLR1000, cele mai reputate ghiduri internaționale în domeniul avocaturii de afaceri, clasează practica de Corporate/M&A a RTPR pe primul loc în clasamentele anuale între firmele de avocatură din România, iar avocații echipei sunt recomandați ca Leading Lawyers în clasamentele individuale.

O selecție a tranzacțiilor de private equity în care RTPR a acordat consultanță cuprinde:

  • Morphosis Capital și un consorțiu de investitori din Belgia în legătură cu achiziția unui pachet majoritar de acțiuni în EMI Equipement Maintenance Industrie, lider de piață în domeniul sistemelor industriale de acces
  • Sarmis Capital cu privire la achiziția unui pachet majoritar în Corporate Office Solutions (COS), liderul serviciilor integrate de fit-out pentru spații de birouri din România
  • Innova Capital în legătură cu achiziția PayPoint Services SRL și Payzone SA, lider de piață în România în materie de operare de plăți, de la grupul PayPoint listat pe bursa din Londra
  • Oresa în legătură cu achiziția parcului logistic și industrial Solo Iași de la grupul de firme Tester aflat în proprietatea omului de afaceri Bogdan Pițigoi
  • Enterprise Investors în legătură cu vânzarea lanțului de supermarketuri Profi către Mid Europa Partners, cea mai mare tranzacție a unui fond de investiții în România și cea mai mare tranzacție în sectorul de retail încheiată vreodată în România
  • CEECAT Capital în legătură cu vânzarea Brikston Construction Solutions S.A., unul dintre principalii jucători pe piața de materiale pentru zidărie și finisaje din România, către grupul austriac Leier
  • Highlander Partners în legătură cu achiziția unui pachet majoritar de acțiuni ale grupului Ares, cel mai mare centru privat de proceduri cardiologice intervenționale din România
  • Enterprise Investors cu privire la vânzarea grupului Macon către Xella Group
  • Catalyst Romania, fondul de private equity administrat de 3TS Capital Partners, pentru mai multe investiții în sectorul TMT: Avangate, Vector Watch, SmartDreamers, Intelligent IT, SmartBill, Marketizator Friends, Internet Corp, Vola, 123ContactForm, Simartis Telecom
  • Advent International Corporation în legătură cu exit-ul din Regina Maria