RTPR alături de GreenGroup la achiziția UAB Ecso

RTPR a asistat GreenGroup, companie din portofoliul fondului de private equity Abris Capital Partners, cu privire la achiziția UAB Ecso, o companie de reciclare a polietilenei de joasă densitate (LDPE) din Lituania. GreenGroup este liderul economiei circulare din Europa Centrală, specializat în gestionarea deșeurilor reciclabile, reciclarea și recuperarea diferitelor tipuri de deșeuri.

Echipa de proiect a fost formată din Costin Tărăcilă (Managing Partner), Vlad Druța (Senior Associate) și Miruna Tocileanu (Junior Associate), care au fost sprijiniți de Ana Maria Barbu (Senior Associate), Marina Fechetă-Giurgică (Managing Associate) și Filip Marinău (Junior Associate). RTPR a acționat în calitate de lead counsel (consultant juridic principal), iar TGS Baltics a acordat consultanță pentru etapa de due diligence și cu privire la aspectele de drept lituanian.

Cu 15 tranzacții de M&A semnate în 2022 până la această dată, după ce în 2021 a asistat alte 20 de mandate, RTPR este lider de piață și firma preferată pentru tranzacții de M&A de către fonduri de private equity, antreprenori, dar și corporații.

Mă bucur să anunțăm o nouă tranzacție de M&A, viziunea Abris Capital Partners de a poziționa GreenGroup ca lider în domeniul economiei circulare în Europa Centrală și de Est este impresionantă și suntem onorați să contribuim cu expertiza noastră în M&A la strategia lor ambițioasă.

Am ajuns deja la 15 mandate de M&A semnate de la începutul anului. Echipa noastră de corporate/M&A a avut o vară „fierbinte”, cu multe proiecte importante în lucru, doar în ultimele 3 săptămâni am semnat 5 tranzacții și lucrăm la alte câteva care se apropie de final. Felicitări întregii echipe!”, a declarat Costin Tărăcilă, Managing Partner RTPR.

Sunt onorat că am participat la realizarea acestui proiect alături de GreenGroup și Abris Capital Partners într-un domeniu cu un impact major asupra calității vieții și a mediului înconjurător. Le mulțumim pentru încrederea acordată echipei noastre și colaborarea excelentă”, a declarat Vlad Druța, Senior Associate la RTPR.

Cele mai importante ghiduri juridice internaționale, Legal 500, Chambers & Partners și IFLR1000, clasează practica de Corporate/M&A a RTPR pe primul loc în clasamentele realizate în fiecare an pe baza feedback-ului primit de la clienți și competitori, care o descriu drept „cea mai comercială practică juridică de fuziuni și achiziții din România” sau „o echipă excelentă cu un palmares solid în M&A în România”. De asemenea, mai mulți dintre avocații echipei sunt recomandați ca Leading Lawyers sau Rising Stars în clasamentele individuale.

O selecție a tranzacțiilor de M&A în care RTPR a acordat recent consultanță cuprinde:

  • Jean Valvis în legătură cu parteneriatul strategic dintre AQUA Carpatica, brandul românesc premium de apă minerală naturală îmbuteliată deținut de compania Carpathian Springs SA, și corporația americană PepsiCo pentru un procent de 20% din acțiunile AQUA Carpatica
  • Enterprise Investors cu privire la vânzarea Noriel, cel mai mare retailer de jocuri și jucării din România, către Sunman Group
  • African Industries Group în legătură cu achiziția World Class România, cea mai mare rețea de cluburi de health & fitness din România
  • Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) în legătură cu achiziția activelor grupului CEZ din România, cea mai mare tranzacție din România din ultimii 12 ani
  • Meridiam SAS, un investitor global și administrator de active, în legătură cu tranzacția prin care a intrat în acționariatul Netcity Telecom, compania care operează infrastructura subterană de telecomunicații din București
  • Grupul ENGIE cu privire la vânzarea întregii sale participații în Flashnet S.A. către Lucy Group Ltd.
  • Arval Service Lease Romania S.R.L., parte a BNP Paribas Group, cu privire la achiziția de la BCR Fleet Management S.R.L. a unei părți din activitatea de leasing operațional
  • Autonom Services, cel mai important jucător independent de pe piețele de leasing operațional și rent-a-car din România, cu privire la achiziția Premium Leasing, compania de leasing operațional a grupului Țiriac
  • AROBS Transilvania Software, o importantă companie românească specializată în furnizarea de servicii software și soluții pentru industrii diverse, cu privire la achiziția Enea Services Romania SRL, divizia de dezvoltare software a grupului suedez Enea AB
  • LKE Group, unul dintre cei mai importanți furnizori germani de produse și sisteme de manipulare și logistică, cu privire la achiziția pachetului majoritar de acțiuni în Someg S.A. și o parte din business-ul Transcarpatica S.A.