RTPR alături de Enterprise Investors la vânzarea Noriel

RTPR a asistat fondul de investiții Enterprise Investors cu privire la vânzarea Noriel către Sunman Group. Noriel este cel mai mare retailer de jocuri și jucării din România, ce deține o rețea de 88 de magazine în întreaga țară, precum și un magazin online.

Mandatul RTPR a cuprins asistență juridică cu privire la toate etapele procesului de vânzare, de la structurare, due diligence, negocierea documentelor tranzacției, până la semnare, asistență cu privire la îndeplinirea condițiilor precedente și finalizarea tranzacției.

„De fiecare dată lucrăm cu mare plăcere cu echipa RTPR. Știm că putem conta pe recomandările lor de nivel înalt și pe implicarea completă. Suntem foarte mulțumiți de întregul proces”, au declarat reprezentanții Enterprise Investors.

RTPR a implicat în această tranzacție o echipă coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner) și Cezara Urzică (Managing Associate), care l-a mai inclus pe Vlad Druța (Senior Associate).

Enterprise Investors este unul dintre cei mai vechi și mai apropiați dintre clienții noștri, alături de care am realizat multe tranzacții, atât din rolul de vânzător, cât și din cel de cumpărător. Le mulțumim pentru încrederea acordată echipei noastre pentru această nouă tranzacție, dar și de-a lungul anilor. Astăzi Enterprise Investors închide un capitol început în 2016, iar pentru echipa noastră este un motiv în plus de bucurie întrucât în povestea Noriel le-am fost alături încă de la bun început, din momentul achiziției. Felicitări pentru această nouă reușită și așteptăm noi provocări!”, a declarat Costin Tărăcilă, Managing Partner RTPR.

Sunt onorată că am încheiat cu succes acest proiect alături de Enterprise Investors, cărora le mulțumesc pentru colaborarea excelentă. Împreună am parcurs toate etapele unei tranzacții intense, iar acum, la capătul acestui drum, sunt bucuroasă că am găsit cele mai bune soluții pentru realizarea acesteia”, a declarat Cezara Urzică, Managing Associate la RTPR.

Printre tranzacțiile în care RTPR a asistat Enterprise Investors putem menționa vânzarea lanțului de supermarketuri Profi către Mid Europa Partners, cea mai mare tranzacție a unui fond de investiții în România și cea mai mare tranzacție în sectorul de retail încheiată vreodată în România, achiziția grupului Noriel, exit-urile din Smartree Romania și Siveco România, achiziția Macon și Simcor, precum și vânzarea Macon, achiziția și ulterior vânzarea Artima.

Experiența impresionantă a echipei RTPR de Corporate/M&A în tranzacții de private equity și portofoliul de clienți din acest sector recomandă firma ca primă alegere pentru fondurile de investiții pentru tranzacțiile din România. Ghidurile juridice internaționale Legal 500, Chambers & Partners și IFLR1000 clasează practica de Corporate/M&A a RTPR pe primul loc în clasamentele anuale între firmele de avocatură din România, iar mai mulți dintre avocații echipei sunt recomandați ca Leading Lawyers în cele individuale.

O selecție a tranzacțiilor de private equity în care RTPR a acordat consultanță cuprinde:

  • Enterprise Investors în legătură cu vânzarea lanțului de supermarketuri Profi către Mid Europa Partners, cea mai mare tranzacție a unui fond de investiții în România și cea mai mare tranzacție în sectorul de retail încheiată vreodată în România
  • Sarmis Capital cu privire la achiziția unui pachet majoritar de acțiuni în Smart ID Dynamics S.A., un important furnizor de soluții proprii de automatizare personalizate și complete, pentru procese complexe și intense, lider în domeniul IT în România
  • Dublu rol legat de investiția fondului de private equity Morphosis Capital în grupul Cronos Med, este lider în medicină estetică în România
  • Sarmis Capital în ceea ce privește achiziția unui pachet majoritar în Corporate Office Solutions (COS), liderul serviciilor integrate de fit-out pentru spații de birouri din România
  • Morphosis Capital și un consorțiu de investitori din Belgia în legătură cu achiziția unui pachet majoritar de acțiuni în EMI Equipement Maintenance Industrie, lider de piață în domeniul sistemelor industriale de acces
  • Oresa în legătură cu achiziția parcului logistic și industrial Solo Iași de la Grupul Tester aflat în proprietatea omului de afaceri Bogdan Pițigoi
  • Innova Capital în ceea ce privește achiziția PayPoint Services SRL și Payzone SA de la grupul PayPoint
  • CEECAT Capital în legătură cu vânzarea Brikston Construction Solutions S.A., unul dintre principalii jucători pe piaţa de materiale pentru zidărie şi finisaje din România, către grupul austriac Leier
  • Advent International Corporation cu privire la exit-urile din Regina Maria și Ceramica Iași
  • Catalyst Romania, fondul de private equity administrat de 3TS Capital Partners cu privire la mai multe investiții în sectorul TMT în România, printre care Avangate, Vector Watch, SmartDreamers, Intelligent IT, Marketizator Friends, Internet Corp, Vola, 123ContactForm, Green Horse Games, Simartis Telecom